Skip links

Parodontalna bolezen ali “Parodontoza”

Join Us

Parodontalna bolezen ali “Paradentoza”.
Se težko sprijaznite z mislijo, da boste s staranjem izgubili svoje zobe? Prav imate! Mnogi še vedno verjamejo, da je izguba zob neizogiben del staranja, a to preprosto dandanes ni res. V Ustni Medicini smo prepričani, da si vsak posameznik zasluži zdrav, stabilen in lep nasmeh vse do konca življenja.

Ključ za ohranitev zob v ustih je skrb za dlesni, saj so prav okužbe dlesni in kosti okrog zoba najpogostejši vzrok za izgubo zob. S premišljenimi koncepti in sodobno tehnologijo vam ohranimo zdrave zobe in dlesni ter tako preprečimo srečanje z zobnimi protezami, mostički, vsadki ter bolečinami, ki jih prinašajo tovrstne okužbe. Naša strast je zagotavljanje celovite nege ust in pravočasno zdravljenje, s katerim lahko ohranite prav vsak zob. S pravim pristopom in redno nego je vaš nasmeh lahko zdrav in funkcionalen do konca življenja – saj si zaslužite le najboljše.

040 333 368 – NM
031 414 774 – LJ

Parodontalna bolezen se začne z vnetjem dlesni ter se nato, ko se razširi na kost razdeli na začetno, zmerno in napredovalo, odvisno od količine propadle kosti. Ker gre za okužbo z bakterijami, anaerobi, predstavlja resno grožnjo ne samo stabilnosti zob, temveč ogroža celotno telo. To vnetje je povsem možno ustaviti! Po zadnjih raziskavah v Sloveniji kar 98 % odraslih potrebuje oskrbo pri ustnem higieniku, približno 80 % pa potrebuje čiščenje trdih zobnih oblog ali zobnega kamna. Pri kar 40 % odraslih se je vnetje dlesni že razvilo v parodontalno bolezen, kar zahteva luščenje in glajenje zobnih korenin, medtem ko okoli 15 % potrebuje celo kirurško zdravljenje. Ti podatki so skladni s svetovno statistiko, ki kaže, da se z napredovalimi oblikami parodontalne bolezni sooča 10-15 % ljudi. Zgodnja skrb za dlesni je ključna za ohranitev zob do konca življenja.

Nedavna longitudinalna študija v Ljubljani je pokazala, da se je potreba po parodontalnem zdravljenju v zadnjih 30 letih znatno povečala. V raziskavi ni bil najden noben udeleženec z zdravimi dlesnimi. Ti podatki poudarjajo pomen preventivnih ukrepov in zgodnje intervencije.
trokovnjaki opozarjajo, da je parodontalna bolezen pogosto zapostavljena, predvsem zaradi vnetne obremenitve, ki jo predstavlja za celotno telo. Z večjo osveščenostjo, pravilno nego in rednimi obiski ustnih higienikov lahko zaščitimo svoj nasmeh in se izognemo napredovanju bolezni.

Parodontalna bolezen je zelo nevarna in prizadene več kot 80 % slovenske populacije!

Parodontalna bolezen je resno kronično vnetje, ki prizadene dlesni, kost, korenine in vezivno tkivo, ki povezuje korenino s kostjo. Gre za najpogostejšo kronično bolezen, ki nastane zaradi bakterijske okužbe zobnih oblog, ki jih ne odstranimo z redno ustno higieno. Bakterije sproščajo toksine, ki napadajo mehka tkiva v ustni votlini, kar vodi do vnetja dlesni ali gingivitisa – začetne faze bolezni, pri kateri so prizadete dlesni. Če okužba napreduje, se razvije parodontalna bolezen, kjer je vnetje že zajelo globlja tkiva, vključno s kostjo, ki podpira zobe.

Okužba že lokalno ne prinaša nič dobrega, potrjuje se pa še dejstvo, da bakterije, toksini in slabo nadzorovan imunski odziv, vdrejo v krvni obtok in limfo, ali pa potujejo po zunajceličnem prostoru na oddaljena mesta v telesu. Na ta način postanejo pomemben vzročni dejavnik pri srčno-žilnih bolezni, sladkorni bolezni in drugih vnetnih stanjih. Nezdravljena parodontalna bolezen tako ne ogroža le zdravja ust, ampak vpliva na celoten organizem. Pravočasna terapija in ustrezna skrb za ustno higieno sta ključna za ohranitev zob in zaščito splošnega zdravja.

Pravilen in sodoben potek zdravljenja vnetja dlesni in parodontalne bolezni.

1. Diagnostika in pouk o sodobni ustni higieni

Sodobna obravnava parodontalne bolezni se začne s temeljito diagnostiko in poukom o pravilni ustni higieni. Diagnostika se izvaja z naprednimi tehnologijami, kot je sistem Florida Probe, ki omogoča natančno merjenje globine obzobnih žepov. Ta postopek pomaga zobozdravniku ali ustnemu higieniku odkriti zgodnje znake parodontalne bolezni, kot so krvaveče dlesni in poglobljeni obzobni žepi, ki so ključni pokazatelji vnetja obzobnih tkiv. Prava diagnoza je osnova za načrtovanje učinkovitega zdravljenja.

Obenem je izredno pomemben pouk o sodobni ustni higieni. Vsak posameznik potrebuje prilagojen pristop k higieni, saj ni univerzalne tehnike, ki bi ustrezala vsem. Pomembno je, da se higiena prilagodi osebi in njenemu stanju, z uporabo ustreznih tehnik in pripomočkov. S pravilno nego se prepreči nadaljnje poslabšanje bolezni in vzdržuje optimalno zdravje dlesni in zob. Tako diagnostični postopki kot pouk o higieni so ključni za uspešno zdravljenje.

2. Čiščenje trdih zobnih oblog

Trde zobne obloge, ki se nabirajo nad nivojem dlesni, odstranjujemo s pomočjo ultrazvočnih odstranjevalcev. Naš sistem omogoča nežno, a učinkovito odstranjevanje trdih in mehkih oblog, ki so glavni vzrok za vnetje dlesni (gingivitis). Trde obloge ustvarjajo ugodno okolje za bakterije, ki se lahko nabirajo pod nivojem dlesni in povzročijo resnejše vnetje, kar vodi v parodontalno bolezen (parodontitis). Če teh oblog ne odstranimo pravočasno, se vnetje širi na kost in podporna tkiva, kar ogroža zdravje zob. Zato je ključnega pomena, da redno obiskujete zobozdravnika ali ustnega higienika. Kontrolni pregledi se načrtujejo vsakih 6 mesecev, kjer se s pomočjo naprednih tehnik odstranjujejo obloge in preprečuje napredovanje bolezni.

3. Čiščenje obzobnih žepov

Luščenje in glajenje zobnih korenin je ključni postopek pri zdravljenju parodontalne bolezni, ki prizadene dlesni in podporne strukture zob. Če zobnih oblog in bakterij ne odstranimo pravočasno, se začnejo kopičiti tudi pod nivojem dlesni, v obzobnih žepih. Nad dlesnijo so bakterije del normalne ustne flore in večinoma aerobne (živijo s kisikom). Ko pa bakterije prodrejo pod dlesen, se njihov karakter spremeni – pojavijo se anaerobne bakterije, ki živijo brez kisika in so zelo uničujoče. Te sprožijo vnetni odziv telesa, ki vodi v raztapljanje kosti okoli zob, kar povzroča trajno škodo.

Z mehanskim luščenjem in glajenjem zobnih korenin ter dezinfekcijo obzobnih žepov odstranimo bakterije, ki povzročajo vnetje. S tem se zmanjša globina obzobnih žepov, kar omogoča lažje čiščenje in izboljša zdravje dlesni. Ta terapija ustavi proces raztapljanja kosti in preprečuje napredovanje parodontalne bolezni. Postopek se običajno izvaja z lokalno anestezijo in je neboleč.

Za dolgoročne rezultate so nujni redni pregledi pri ustnem higieniku ter vztrajanje pri svetovani higieni ust.

4. Protibakterijsko spiranje žepov

Po mehanskem čiščenju obzobnih žepov je pomembno, da se odstranijo preostale bakterije in vnetni dejavniki, ki bi lahko povzročili ponovitev okužbe. Zato se prostori pod in okoli dlesni izperejo s posameznimi protibakterijskimi raztopinami, ki delujejo ciljno na odstranitev bakterij in zmanjšanje vnetja. Najpogosteje se uporabljajo vodikov peroksid, klorheksidin in fiziološka raztopina, pri čemer vsako sredstvo uporabimo posebej, odvisno od specifičnih potreb in stanja pacienta.

Vodikov peroksid deluje kot oksidant, ki učinkovito uničuje bakterije s sproščanjem kisika, kar pomaga pri razkuževanju in zmanjšanju števila patogenih mikroorganizmov. Klorheksidin je močno protibakterijsko sredstvo, ki se pogosto uporablja zaradi svoje dolgotrajne učinkovitosti proti bakterijam, ki povzročajo parodontalne bolezni. Študije kažejo, da klorheksidin zmanjšuje vnetja in preprečuje ponovno okužbo. Fiziološka raztopina pa poskrbi za nežno izpiranje in odstranjevanje mehanskih delcev, ne da bi dražila tkiva.

Vsaka od teh učinkovin ima specifično vlogo pri zagotavljanju celovitega in učinkovitega zdravljenja, saj kombinacija različnih metod pripomore k boljšemu celjenju in preprečevanju nadaljnjega napredovanja bolezni.

5. Lasersko zdravljenje

Uporaba laserja je v parodontologiji vse bolj priljubljena zaradi svoje visoke učinkovitosti in minimalne invazivnosti. Laserski sistemi omogočajo natančno odstranjevanje obolelih tkiv, dezinfekcijo in spodbujanje regeneracije dlesni. Laserji so posebej učinkoviti pri uničevanju bakterij v obzobnih žepih, kar zmanjšuje tveganje za ponovitev okužb in izboljšuje dolgoročne rezultate zdravljenja.

Lasersko zdravljenje ima številne prednosti. Meddrugim manjša bolečina, manj krvavitev in oteklin ter pospešeno celjenje v primerjavi s tradicionalnimi metodami. Laserski posegi so izjemno natančni, kar pomeni manj poškodbe okoliškega zdravega tkiva in krajši čas okrevanja. Zaradi teh lastnosti je lasersko zdravljenje izjemno priljubljeno pri pacientih, ki iščejo sodobne in učinkovite rešitve za zdravljenje parodontalne bolezni. Postopki so hitrejši in bolj udobni, kar pacientom prinaša večje zadovoljstvo.

Prijava na storitev

    Želim pregled v:LjubljaniNovem mestu

    Strinjam se s pogoji poslovanja
    Želim biti na tekočem, zato dovoljujem uporabo svojih osebnih podatkov za pošiljanje novosti, obvestil in novic.

    Return to top of page
    DentopediaKlinika